Beskydská řemesla, která musíte vidět na vlastní oči

Nic nás v Besky nepotěší tak, jako když se naši milovaní zákazníci zastaví na návštěvu — prohlédnout si naši beskydskou manufakturu na vlněné přikrývky a lůžkoviny osobně. Rádi pak přidáme i další tipy na místní řemeslníky, ke kterým se hrdě hlásíme. Tady jsou.

Přímo u nás v Besky na prodejně, která je otevřená každý pracovní den od 8 do 14:30 hodin, si můžete nakoupit vlněné přikrývky a polštáře pro sebe a svou rodinu. Můžete také nahlédnout do výroby a vidět historické stroje, na kterých vlnu češeme do nebesky čistého rouna. Naši manufakturu s prodejnou Besky najdete na adrese Palkovická 2284 ve Frýdku-Místku, kousek od hlavního tahu na Beskydy, Ostravu, Slovensko, Polsko a dálnici D1 (přes Příbor).

No a cestou od nás pak můžete využít i některé další tipy, které sdílíme v tomto článku…

objednávka za 72K

Vlněné přikrývky a polštáře Besky, připravené na expedici v naší manufaktuře.

1. Valašské frgály z Cyrilova pekařství

Kdo nepojedl frgál, neochutnal Valašsko. Tento proslulý valašský koláč je chráněn ochrannou známkou a byl i několikrát ohodnocenou Perlou Zlínska jako nejlepší výrobek Zlínského kraje. Frgály z Cyrilova pekařství jsou co do chuti sázkou na jistotu – na rozdíl od většiny ostatních výrobců frgálů si Cyrilovo pekařství vyrábí vlastní nádivky a to je na chuti opravdu znát! „Cyrilovy frgály“ reprezentovaly Valašsko i v zahraničí, třeba na Expo 2000 v Hannoveru, ve Vatikánu, Moskvě nebo Japonsku. A kde frgály koupíte? Cyrilovo pekařství má vlastní prodejny v Rožnově pod Radhoštěm, Hrachovci, Hodslavicích a v Novém Jičíně.

01-valasske-frgaly-z-cyrilova-pekarstvi

Foto: Cyrilovo pekařství

2. Štramberské uši od Hezounů

Štramberské uši jsou křehké medové cukroví, vyráběné z perníkového těsta podle prastaré štramberské receptury. Od roku 2000 je produkt Štramberské uši chráněn obchodní značkou – pod jejím názvem se mohou prodávat pouze uši, které byly skutečně vyrobeny na území města Štramberk. Štramberské uši od Hezounů získaly certifikát Regionální potravina a už mnohokrát vyhrály každoroční soutěž O nejlepší Štramberské ucho. Láďa Hezký je vyrábí starým klasickým váleným způsobem. Také je zapsán v České knize rekordů za Největší štramberské ucho o průměru 172,5 cm.

02-stramberske-usi-od-hezounu

Foto: Štramberské uši od Hezounů

3. Ručně vyřezávané loutky BeskydCraft

Jiří Poláček z BeskydCraft tradičním způsobem vyrábí celodřevěné a malované loutky. Každou loutku poctivě ručně vyřezává z lipového dřeva, bez použití strojních zařízení či polotovarů. V nabídce nenajdete dvě totožné loutky, každá je autorský originál. Loutky se snadno ovládají a za dětského smíchu doslova ožívají :) Svůj řezbářský um Jiří rozšířil i na výrobu betlémů, figurek a dřevořezeb s přírodními motivy.

03-ruce-vyrezavane-loutky-beskydcraft

Foto: BeskydCraft

4. Prvorepublikové Gold tyčinky z Goldova pekařství

Radim Honč z Goldova pekařství v Příboře navazuje na rodinnou tradici z počátku 20. století, kdy pradědeček pana Honče postavil v Kopřivnici parní pekárnu Jan Gold. Gold tyčinky jsou 32 cm dlouhé, ručně kroucené prvorepublikové pečivo, pro které si posílal i prezident T. G. Masaryk. Dnešní Gold tyčinky se vyrábějí podle původních rodinných receptur z vysoce kvalitních surovin, bez použití jakýchkoliv chemických přídavných látek. A pokud je to jen trochu možné, suroviny na výrobu odebírá pekařství od místních dodavatelů, často i v bio kvalitě. 

04-prvorepublikove-gold-tycinky-z-goldova-pekarstvi

Foto: Goldovo pekařství

5. Plstěné výrobky z ovčí vlny

Rodina Teichmannova na Farmě pod Radhoštěm chová ovce plemene Romney Marsh v režimu ekologického zemědělství. Každoroční stříhání oveček přináší mnoho kvalitní vlny, kterou se hospodáři rozhodli kreativně využít. Tradiční technologií mokrého plstění vyrábí nejrůznější produkty: pantofle a papuče, šály, tašky, ponožky, klobouky, ledvinové pásy a další.

05-plstene-vyrobky-z-ovci-vlny

Foto: Farma pod Radhoštěm

6. Bylinné likéry z Beskydské likérky

V rodinné firmě Beskydská likérka doslova čarují prvotřídní bylinné likéry. Pro výrobu svých „lektvarů“ používají výhradně přírodní suroviny; umělá sladidla a náhražky mají do lahví vstup zapovězen. Při tvorbě receptur vycházejí z bohaté studnice postupů svých předků. Likérka jde ve stopách firmy někdejšího světově známého velkoobchodníka a rodáka zdejšího beskydského kraje pana Hermana Lowa, jenž se proslavil mimo jiné svým světově oceněným bylinným likérem Lysá Hora.

06-bylinne-likery-z-beskydske-likerky

Foto: Beskydská likérka

7. Keramické šperky z Valašské Bystřice 

Nikola Černíková a Miroslav Válek si založili malou keramickou dílnu v beskydských horách. Mají slabost pro keramické šperky, které pálí výhradně z české hlíny. Šperky rádi doplňují cínem, macramé technikou, kresbou platinou či chirurgickou ocelí. Každý šperk je vyroben ručně a s láskou k řemeslu. Majitelé si stojí za heslem: Nic na světě nedělá ženu krásnější, než její vlastní přesvědčení, že ona sama je krásná.

07-keramicke-sperky-z-valasske-bystrice

Foto: Zkeramiky.cz

8. Fryčovický loupaný kobzol

Jak se na Valašsku pořekává: Kobzole a zelé, živobytí celé! Sehnat dnes ale kvalitní kobzol, neboli brambor, není tak snadné. Hospodář Jaromír Kublák si na dodávce čerstvých loupaných brambor založil živnost a v roce 2020 se stal Živnostníkem roku Moravskoslezského kraje. Rodinná farma Kublák obhospodařuje přes 200 hektarů polí, kde správnou péčí o půdu docílili takové kvality brambor, že po uvaření nešednou, neztrácejí barvu a zachovávají si opravdovou bramborovou chuť. Objednat si můžete brambory tradičním způsobem loupané, ale i konzumní brambory na uskladnění.

08-frycovicky-loupany-kobzol

Foto: Farma Kublák

9. Přírodní mýdla z Mýdlárny Kouzelná hájovna

Majitelka Mýdlárny Danuše Sajdlová dlouhé roky pracovala na dermatologické ambulanci, kde získala cenné zkušenosti o tom, co prospívá a co naopak nedělá dobře lidské pokožce. I to byl impuls začít vyrábět mýdla a šampony, které budou šetrné nejen k pokožce, ale i k životnímu prostředí. Dnes v malebné obci Malenovice pod Lysou horou vyrábí originální rostlinná mýdla a tuhé šampony metodou za studena, která zaručuje zachování všech výživných látek. Mýdla se skládají z rostlinných olejů a tuků nejvyšší kvality, přírodních jílů, bylin a bylinných výluhů a dalších složek prospěšných kůži. Produkty jsou testovány v laboratořích Státního zdravotního ústavu v Praze a jsou oblíbené i mezi osobami s extrémně citlivou pokožkou.

09-prirodni-mydla-z-mydlarny-kouzelna-hajovna

Foto: Mýdlárna Kouzelná hájovna

10. Malované hedvábí z Valašska

Sylva Kiara Šmardová žije v Mikulůvce na Valašsku kde propadla kouzlu malovaných hedvábných šátků. Hedvábí barví a maluje ručně. Do jejich motivů se promítá především příroda, jako jsou květiny, listy, různé druhy spirálek, peříčka apod. Barevnost hedvábí pečlivě míchá a ladí tak, aby působilo příjemně a harmonicky. Každý kus je neopakovatelný originál a jistě potěší každou ženu.

10-malovane-hedvabi-z-valasska

Foto: Originály z Valašska

11. Bio mléčné výrobky z Farmy Menšík

Sýrařka Markéta Menšíková provozuje v Kunčicích pod Ondřejníkem certifikovanou biofarmu. Vyrábí zde výtečné sýry, jogurty, tvarohy a další pochutiny z mléka krav, které se pasou na horských loukách. Některé zdejší výrobky dokonce získaly titul Regionální potravina Moravskoslezského kraje a byly oceněny v mnoha soutěžích. Tady se hospodaří s láskou a úctou k beskydské přírodě a tradicím.

11-bio-mlecne-vyrobky-z-farmy-mensik

Foto: Farma Menšík

12. Keramika Dub z Valašského Meziříčí

Keramické výrobky Dub z Valašského Meziříčí vám připomenou zapomenuté chvíle strávené u vašich babiček a prababiček. Je libo bábovku z ručně zatočené formy? Nebo čaj z krajáče s ručně vyškrábaným vzorem či puntíkama? Keramika Dub vychází z tradičních tvarů a barev glazur, které používal už zakladatel společnosti v roce 1936 a které jsou nedílnou součástí kultury Valašska. Všechny výrobky jsou páleny vysokou teplotou 1205°C, takže se jedná o kvalitní kameninu.

12-keramika-dub-z-valaskeho-mezirici

Foto: Keramika Dub

13. Příborská freudovka od Jany Karbanové

V předhůří Beskyd dlí městečko Příbor, kde se v polovině 19. století narodil celosvětově známý psychoanalytik Sigmund Freud. Přímo v blízkosti Freudova rodného domu se vyráběly a prodávaly hořké bylinné likéry. A jedním z vážených degustátorů byl údajně i Freudův otec Jákob. I na jeho počest tak vznikl slavný likér Příborská freudovka, který se vaří podle dochovaného prastarého receptu a je složen z macerátu ze směsi 10 bylin. Výhradním distributorem Příborské freudovky je Jana Karbanová z Příbora.

13-priborska-freudovka-od-jany-karbanove

Foto: Jana Karbanová

14. Ovčí vlněné výrobky z ekofarmy Valaška

Přadlena a tkadlena Nika Krpešová žije s rodinou na beskydské samotě Staré Hamry, kde provozují ekofarmu Valaška. Nika na replice tradičního místního kolovratu ze 17. století a na velkém 4listovém tkalcovském stavu zpracovává vlastní vlnu. Z té pak ručně a s láskou vyrábí podle filozofie slow fashion pavučinkové krajkové šály, teplé zimní ponožky, šály, čepice, rukavice, svetry, ponča, plédy, barevné koberce, nápadité kabelky… Veškerá práce od ostříhání ovcí k hotovému výrobku probíhá u nich na farmě, takže ji mají zcela ve svých rukou. Vlna je certifikovaná v bio kvalitě, jemná a lesklá, příjemná na pohmat – nekouše. 

14-ovci-vlnene-vyrobky-z-ekofarmy-valaska

Foto: Ekofarma Valaška

15. Málkova čokoládovna Rožnov pod Radhoštěm

Víte, jak chutnají pravé pralinky? V Málkově čokoládovně se rozhodli pralinkám vrátit skutečnou chuť. Vycházejí z dochovaných deníků a receptů paní Málkové, rozené hraběnky Anny Kammel von Hardegger, která byla na přelomu 19. století vyhlášenou cukrářkou s přístupem na habsburský dvůr. K výrobě pralinek tu používají pouze vysoce kvalitní čokoládu z kakaových bobů, čerstvou smetanu a vlastní náplně z ovocných pyré, koření, nejrůznější druhy ořechů a alkoholu. Namísto strojové výroby jen um lidských rukou!

15-malkova-cokoladovna-roznov-pod-radhostem

Foto: Málkova čokoládovna

16. Sportovní čepice a čelenky Rituall

Paní Jaroslava Mudráková si ve Frenštátě pod Radhoštěm založila tvůrčí dílnu a v duchu hesla  Na české hory v české čepici podporuje regionální turistiku. Čepice, čelenky, tunely a šátky z funkčního materiálu s motivy Beskyd lze zakoupit v mnoha beskydských infocentrech nebo přímo na webu Rituall.cz. Pokud chcete dát na odiv svoji lásku k Beskydám, značka Rituall je správná volba.

16-sportovni-cepice-a-celenky-rituall

Foto: Rituall.cz

17. Med a medovina z Medového dvora

Martin Carbol žije na rodinné farmě Medový dvůr v Kunčičkách u Bašky s více než 300letou tradicí. Miluje včelaření a med na všechny způsoby. V kočovných vozech převáží až 130 včelstev na různá místa podhůří Beskyd za co nejlepší pastvou. Včelaří s láskou, úctou a respektem ke včelám i přírodě. Z jeho produkce můžete ochutnat med lesní, květový, lipový a pastovaný, který se výborně maže na chleba. Chuťové pohárky potěší i pravá medovina nebo Medák – med vmíchaný do hruškovice s výluhem 18 bylin. Dobrou chuť :)

17-med-a-medovina-z-medoveho-dvora

Foto: Medový dvůr

18. Štípané holubičky od Petra Stoklasy

Petr Stoklasa z Velkých Karlovic je držitelem titulu Nositel tradice lidových řemesel za rok 2003. Jako lidový řemeslník vyrábí štípané holubičky, dětské řehtačky a drobné figurky do betlémů. Dřevěné holubičky dokáže vyrobit díky jedinečné znalosti charakteru dřeva štípáním a skládáním bez nutnosti provázání nití. Při přípravě máčí nevelká prkénka lipového a javorového dřeva v tajném bylinném roztoku, jenž mu dodává větší pružnost. Štípané holubičky věšeli Valaši dětem nad kolébky a protože se neustále otáčí, dokázaly miminka zabavit. 

Přečtěte si i další články z naší beskydské série: