Beskydy, jak je neznáte — tajné tipy z Besky

Myslíte si, že znáte Beskydy jak své boty? Tenhle seznam vás nejspíš vyvede z omylu! I pokud znáte jen polovinu z našich 20 tajných výletových tipů, můžete se hrdě prohlásit za světaznalé horaly.

Jedna věc nás každé léto znovu překvapí, a to kolik pocestných zavítá do naší beskydské manufaktury na vlněné přikrývky a polštáře. Naše prodejna totiž sídlí na adrese Palkovická 2284 ve Frýdku-Místku přímo u cesty, která vede dále do Beskyd. Návštěvníci si nejen nakoupí, ale naše rozhovory se přirozeně stáčí i k cíli jejich cest a tipům, co ještě by mohli v okolí vidět. 

Tady jsme pro vás vybrali 20 míst, která mnohdy neznají ani místní. Jestli vás některé z nich nadchne, budeme moc rádi, když nám o tom povíte, až se k nám pak stavíte cestou — otevřeno máme každý pracovní den od 8 do 14:30 hodin a moc rádi vás uvidíme!

1. Liščí díry

Pokud si v Beskydech chcete dopřát klidné místo, kde vám nebudou turisté dýchat na krk, jsou Liščí díry ideální. Najdete je pod vrcholem Smrčina, mimo hlavní značené turistické stezky. Ve svahu rozeseté skalky skýtají nádherné výhledy na beskydskou krajinu s vévodící Lysou horou. Mezi skalami se kdysi nacházely tři menší jeskyně, podle kterých toto místo dostalo svůj název. 

01-lisci-diry

Foto: Martin Wiszczor

2. Lidové stavby Raťkov

V obecní části Karolinka-Raťkov se dochoval v rámci Beskyd jeden z nejcennějších souborů lidových staveb na původním místě. V památkově chráněném areálu uvidíte mnoho valašských dřevěnic, roubených stodol, seníků a sklípků, které postavil rod Orságů v 18. a 19. století. Také je tu v provozu stylový Raťkovský šenk, kde se dá dobře najíst. A kdo si chce dávné časy vychutnat plnými doušky, může si na pár dní pronajmout citlivě zrekonstruované Chalupy Pod šenkem. V prostředí chalup se dokonce natáčel seriál České televize Doktor Martin.

02-lidove-stavby-ratkov

Foto: Chalupy Pod šenkem

3. Vodopády Bučacího potoka

V horském masivu Smrk, druhé nejvyšší beskydské hoře, pramení divukrásný Bučací potok. Ve své nejdivočejší části je chráněn stejnojmennou přírodní rezervací v délce 1,2 km. Rezervaci protíná silnička a právě z ní uvidíte úchvatnou kaskádu s dvěma hlavními vodopády o výšce 3,6 a 6,4 m. Bučací vodopád patří k nejvyšším vodopádům v moravské a slezské části Karpat. 

03-vodopady-bucaciho-potoka

Foto: Luboš Moravec

4. Skála Horní Mazák

Pro beskydské horolezce zřejmě jedna z nejznámějších skal, pro běžného turistu netušený kout poblíž turistické magistrály na Lysou horu. Z této 15 m vysoké pískovcové skály je dechberoucí výhled na majestátní horu Smrk. Horolezci skálu využívají jako cvičnou stěnu a přímo u ní si postavili i malou horolezeckou útulnu, chatu Tatranku.

04-skala-horni-mazak

Foto: Adam Mojžíšek

5. Travertinová kaskáda

Pod Tichavskou hůrkou se vyvinulo místo, které v České republice nemá obdoby. Z tamního pramene vytéká silně mineralizovaná voda, která za stovky let vytvořila přes metr vysoký travertinový val. V hřebeni má malé korýtko, kterým voda z pramene protéká a vytváří jakýsi přírodní akvadukt. Celý prostor je právem chráněn jako přírodní památka.

05-travertinova-kaskada

Foto: Luboš Moravec

6. Hukvaldské buky

Doslova vodopády kořenů prýští ze svahu v přírodní památce Hradní vrch Hukvaldy. Eroze tu za desítky let vypreparovala mohutné kořenové systémy 7 buků, které dnes patří k nejobnaženějším v ČR – některé kořeny jsou dlouhé až 8 m! Buky jsou staré okolo 150 let s obvody kmenů 3 až 5 m a od roku 1999 jsou chráněné. V roce 2003 se nejhezčí ze 7 buků stal finalistou ankety Strom roku.

06-hukvaldske-buky

Foto: Luboš Moravec

7. Dřevěný kostel na Prašivé

Na hoře Malá Prašivá byl v roce 1640 zbudován dřevěný kostelík svatého Antonína Paduánského, ke kterému se váže zajímavá pověst. Nechal ho vystavět hrabě Jiří z Oppersdorfu, který se údajně při lovu na tomto místě střetl s jelenem. Rozzuřený jelen měl Jiřího zaklenout mezi své paroží, které zarazil hluboko do stromu, o který se šlechtic opíral. Po vysvobození dalšími lovci se rozhodl, z vděčnosti k Bohu, na tomto památném místě postavit kostel. Každý rok 13. června se ke kostelu konají tradiční poutě. Na Prašivé najdete i útulnou chatu s výbornou restaurací a rozhlednou.

07-dreveny-kostel-na-prasive

Foto: Josef Németh

8. Čertův stůl

V ústraní známé horské turistické trasy mezi Pustevnami a Kněhyní, kousek od vrcholu hory Čertův mlýn, se ukrývá podivuhodné skalisko Čertův stůl. Někteří badatelé jej považují za megalitickou rituální stavbu, tzv. dolmen (kamenný stůl), obřadní místo prastarých kultur. Geologové si zase myslí, že jde o dokonalý výtvor přírody – mohutná kamenná deska (váží 6,5 tuny!) se nasunula na náhodně stojící skalní pilíře. Nutno dodat, že v okolí se nikdy nenašly stopy po činnosti pravěkého člověka. Ale kdo ví?

08-certuv-stul

Foto: Martin Grygar

9. Vodopády Satiny

U Malenovic horská říčka Satina vytvořila hluboké skalní koryto, které se považuje za jedno z nejdelších (1 km) a nejtypičtějších pro moravskou část Karpat. Uvidíte tu 1–3metrové vodopády, četné peřeje, kaskády a zajímavé skalní útvary zvané obří hrnce. Soutěska s vodopády je obtížněji přístupná po vyšlapaných stezičkách. Přírodní památka.

09-vodopady-satiny

Foto: Petr Beneš

10. Sochařský park Těrlicko-Hradiště

Nedaleko vodní nádrže Těrlicko vznikl pozoruhodný sochařský park. Na vyvýšené planině s úžasnými výhledy na Těšínské Beskydy uvidíte mnoho kamenných soch. Velká část z nich sem byla přivezena už v roce 2002 z hornického muzea Landek Park, kde se pořádají mezinárodní sochařská sympozia. 

10-socharsky-park-terlicko-hradiste

Foto: Jakub Chrudina

11. Váňův kámen

Mezi Kopřivnicí a Štramberkem, na naučné stezce Lašská–Kopřivnice, se dochoval zbytek mořského korálového útesu z druhohor. Odhaduje se, že toto vápencové skalisko obsahuje na tisíc druhů fosilních organismů. Archeologové zde také našli četné pazourkové nožíky a bronzové jehlice. Je pozoruhodné, že jako jeden z mála skalních útvarů v okolí Štramberka nebyl Váňův kámen narušený těžbou. Dnes je oblíbený jako cvičná horolezecká stěna. Přírodní památka.

11-vanuv-kamen

Foto: Mirka Schärfnerová

12. Botanická zahrada a arboretum Štramberk

V letní sezóně do Štramberka proudí davy turistů, ale jen zlomek z nich zavítá do zdejší botanické zahrady, bývalého vápencového lomu. Kdysi tu byla černá skládka odpadů, kterou koupil pan Petr Pavlík a ze zbídačeného místa vytvořil ráj na zemi. Panu Pavlíkovi se v úzkých kruzích přezdívá Endemit, což je odkaz na plejádu endemických druhů rostlin a živočichů, které žijí pouze v tamní zahradě. Jako na jediném místě v ČR zde také můžete vidět klenot mezi motýli, jasoně červenookého. Celá zahrada s běloskvoucími skalami navozuje atmosféru Středomoří. Středomořský ráz umocňuje i kamenný labyrint uprostřed lomu, připomínající antickou zříceninu. 

12-botanicka-zahrada-a-arboretum-stramberk

Foto: Mirka Schärfnerová

13. Maxův klauz

V hlubokých lesích kdesi pod Planým Grúněm na říčce Smradlava byl v polovině 19. století zbudován Maxův klauz pro splavování dřeva. Dnes je tato nádrž největším dochovaným klauzem v Beskydech. Vcelku opomíjené místo bere dech. Dá se tu přenocovat v turistickém přístřešku a dokonce i legálně rozdělat oheň v připraveném ohništi. Koupání sice povolené není, ale bývá tu přistavený vor s bidlem, s kterým se dá po nádrži plavit.

13-maxuv-klauz

Foto: Wikipedia, Martin Kovář

14. Obrázková cesta na Javořinku

Ještě před půl stoletím chodily děti z osady Javořina 3 kilometry pěšky lesem do školy do Starých Hamer. Aby jim cesta pěkně ubíhala, tak jim ji paní Josefa Tomášková – zvaná Pepinka – zkrášlila četnými obrázky s básničkami. Pod každým obrázkem pak visela cedulka se jménem dítěte, které se o místo mělo starat. Dnes už tudy nikdo do školy sice nechodí, ale Obrázková cesta se podařila obnovit alespoň pro výletující rodiny s dětmi. Vyrazit na ni můžete z osady Samčanka.

14-obrazkova-cesta-na-javorinku

Foto: Martin Šilák

15. Hradiště a tvrz Velké Šance

U Mostů u Jablunkova se dochovaly zbytky opevnění, které před mnoha staletími bránilo cizincům vstupu přes horský přechod do Jablunkovského průsmyku a dále do země. Jedná se o unikátní fortifikační památku, která údajně v České republice nemá srovnání. V blízkém Návštěvnické centru opevnění Šance si můžete prožít zábavnou interaktivní expozici, při které si dokonce vystřelíte z děla :)

15-hradiste-a-tvrz-velke-sance

Foto: Wikipedia, uživatel SQ9NIT

16. Kamenné koule Megoňky

Jen pár desítek metrů za česko-slovenskou státní hranicí, v bývalém kamenolomu Megoňky, najdete skutečně raritní přírodní památku – obří kamenné koule. Tyto záhadné kulovité či vejcovité pískovcové útvary mají průměr až 3 metry a jsou opředeny mnoha pověstmi. Naleziště bylo odkryto při těžbě v lomu roku 1988, původně se jich tu nacházelo několik desítek.

16-kamenne-koule-megonky

Foto: Marcela Hubočanová

17. Prameny Zrzávky

Tato přírodní památka chrání dva prameny, které jsou naprosto unikátní tím, že i když se nacházejí sotva pár metrů od sebe, mají výrazně odlišné chemické složení. Pramen Zrzávka obsahuje síran železitý a zanechává po sobě rezavou stopu. Pramen Smradlavka je zase bohatý na sirovodík, takže ho ucítíte jako zkažené vejce. Oba prameny se považují za léčivé. Kousíček přes silnici si pak můžete zaplavat v oblíbeném přírodním koupališti Kacabaja.

17-prameny-zrzavky

Foto: Putující.cz

18. Myslíkovské Lurdy

Nad obcí Myslík, na naučné stezce Janáčkův chodníček, se v tichém lese ukrývá malebné poutní místo. Na zdejší Mankově skále nechal v roce 1946 farář Stanislav Dubina vybudovat kapličku jako poděkování za záchranu svého života při bombardování města Ostravy během druhé světové války. Kapličku zkrášlují 2 sochy: Panna Maria a klečící svatá Bernadeta. Na vrcholu skály je i malá zvonička.

18-myslikovske-lurdy

Foto: Lukáš Kaller

19. Zvonice Strážkyně Beskyd

Kdo hory mé haní, jako by mne haněl, kdo hory mé chválí, jako by se mi klaněl. Tak jest psáno na zvonu novodobé dřevěné zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách. Zvonička symbolizuje nesouhlas obyvatel Beskyd s těžbou uhlí v černouhelnému dolu Frenštát, který je od roku 1991 zakonzervován – přímo uzoučkým okýnkem zvonice lze spatřit jeho těžební věže. Jako Strážkyně Beskyd má zvonička chránit historické, současné i budoucí hodnoty Beskyd.

19-zvonice-strazkyne-beskyd

Foto: Designové dřevostavby

20. Peřeje na Ostravici

Obcí Ostravice protéka stejnojmenná řeka, která v parném létě rozhodně přijde vhod. Nedaleko vlakové zastávky řeka překonává skalnaté koryto a vytváří divoké peřeje. Hned pod nimi je pohledná tůň, která mnohé zláká ke koupání. Nutno dodat, že je to ale otužilecká záležitost :)

20-pereje-na-ostravici

Foto: Petr Pazdírek

Přečtěte si i další články z naší beskydské série: