Co navštívit v létě v Beskydech s rodinou a dětmi — cestou do Besky

Máme pro vás 16 úžasných tipů na místa a zážitky, které můžete spojit s návštěvou naší beskydské manufaktury na vlněné lůžkoviny a přikrývky Besky.

Drtivou většinu našich výrobků prodáváme online, přes náš eshop. O to více jsme pak rádi, když k nám v létě do Besky zavítají zákazníci, kteří jsou v Beskydech na dovolené, nebo třeba jen mají cestu kolem. Obvykle si nakoupí nějaké vlněné přikrývky a polštáře pro sebe a svou rodinu, nakouknou do výroby, obhlídnou naše historické stroje a pokračují dál svou cestou.

Pojedete-li letos v létě do Beskyd, určitě se u nás zastavte, rádi vás uvidíme! Naše manufaktura s prodejnou Besky je otevřená každý pracovní den na adrese Palkovická 2284 ve Frýdku-Místku, kousek od hlavního tahu na Beskydy, Ostravu, Slovensko, Polsko a dálnici D1 (přes Příbor).

Pocestné ochotně zásobujeme kromě přikrývek i hromadou tipů, co všechno v Beskydech zažít a vidět. A protože jde často o rodiče s malými dětmi, sepsali jsme naše největší rodinné hity do tohoto článku. Inspiraci z něj můžete čerpat i vy pro své výlety do našeho krásného kraje: 

1. Štramberk

V málokterém městečku najdete tolik kulturních a přírodních pokladů pohromadě. Ne nadarmo se Štramberku pro jeho malebnost přezdívá moravský Betlém. Jaroňkova ulička s pohádkovými chaloupkami z 18. století vás dovede až na štramberskou Trúbu – věž středověkého hradu, ze které budete mít městečko jako na dlani. Z mnoha místních obchůdků se line perníková vůně, lákající na místní specialitu Štramberské uši – nejchutnější uši zakoupíte od Hezounů, majitelé už mnohokrát vyhráli soutěž O nejlepší Štramberské ucho. Svlažit hrdlo můžete v Městském pivovaru, zdejší tmavé pivo ohodnotil pivní znalec Stan Sesser jako nejlepší tmavé pivo v Evropě. Pro rodinný výlet se vyloženě nabízí tajemná jeskyně Šipka, do které už jako dítě chodíval „malíř pravěku“ Zdeněk Burian snít o pravěkém světě. Skvostná je i botanická zahrada v bývalém vápencovém lomu s atmosférou Středomoří nebo rozhledna ve tvaru spirály života na Bílé hoře.

stramberk
Foto: Ladislav Renner

2. Hukvaldy

Rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka láká zejména svojí oborou. Prochází jí naučná stezka Hradní vrch, která vás dovede na 2. největší zříceninu Moravy, Hukvaldy. Cestou na hrad budete míjet statné Hukvaldské buky, jejichž obnažené kořeny prýští ze svahu jako dřevěné vodopády – nejhezčí ze 7 buků se stal Stromem roku 2003. Pokud máte dobrodružné srdce, na hradě si můžete předem domluvit nocování v rozvalinách pod širým nebem, v bývalém vězení nebo dělové baště. V blízkosti centra města jsou tropické skleníky, kde uvidíte exotické rostliny, brouky, motýly, mluvící a tančící papoušky. Sportuchtiví návštěvníci mohou hrad Hukvaldy obdivovat i při hře golfu z nedalekého golfového hřiště Horní Sklenkov. Jsou tu výborné podmínky pro hru i nejmenších dětí ve věku do 9 let – však taky hřiště projektoval Jiří Velden, kterého Česká golfová federace považuje za nejzkušenějšího architekta golfových hřišť v ČR.

hukvaldy
Foto: Luboš Moravec, iTRAS

3. Valašské muzeum v přírodě

Rožnovský skanzen v klínu beskydských hor je nejrozlehlejším svého druhu v České republice. V Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině nahlédnete do laskavého a přitom drsného života Valašska na přelomu 19. a 20. století. Uvidíte líbezné chaloupky, drobná políčka, rozkvetlé „babiččiny“ zahrádky a rozmanitá zákoutí, která můžete znát z mnoha filmů a pohádek. Přes léto tu probíhají Letní procházky s odborníky aneb Co se o muzeu jen tak nedozvíte. V průběhu celého roku muzeum oživují akce zaměřené na prezentaci běžného života, folkloru, obřadů, zvyků a rukodělných technologií.

valasske-muzeum-v-prirode
Foto: Valašské muzeum v přírodě

4. Jurkovičova rozhledna

Na Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm dohlíží nejkrásnější a nejzdařilejší dřevěná rozhledna na Moravě, Jurkovičova rozhledna. Světlo světa spatřila teprve v roce 2012, ale už před více než 100 lety ji v duchu lidové secese naplánoval věhlasný architekt Dušan Jurkovič. Na stavbě se uplatnily tradiční ruční tesařské, klempířské a kovářské postupy. Vyhlídková plošina je v 18 metrech, kolik na ni vede schodů už ale musíte spočítat sami :)

jurkovicova-rozhledna
Foto: Ivo Mischinger

5. Jízdárna Muchovice

V horské osadě Muchovice ochutnáte beskydskou divočinu plnými doušky. V této nejpřísněji chráněné zóně Beskyd dávají dobrou noc medvědi, vlci a rysi – však je tu také stopují Vlčí hlídky. Majitelé horského srubu zde chovají huculské koně, na jejichž hřbetu vás rádi vezmou na dobrodružnou vyjížďku po okolí. Provedou vás po horských stezkách, objevíte divoká zákoutí dosud panenské přírody, vystoupáte na hřebeny hor s dalekými výhledy. Koně procházejí krajinou tiše a bezpečně zvládají blátivý terén, koryta potoků, stejně jako kamenité lesní stezky.

muchovice
Foto: Jízdárna Muchovice

6. Čertův stůl

V ústraní známé horské turistické trasy mezi Pustevnami a Kněhyní, kousek od vrcholu hory Čertův mlýn, se ukrývá podivuhodné skalisko Čertův stůl. Někteří badatelé jej považují za megalitickou rituální stavbu, tzv. dolmen (kamenný stůl), obřadní místo prastarých kultur. Geologové si zase myslí, že jde o dokonalý výtvor přírody – mohutná kamenná deska (váží 6,5 tuny!) se nasunula na náhodně stojící skalní pilíře. Nutno dodat, že v okolí se nikdy nenašly stopy po činnosti pravěkého člověka. Ale kdo ví?

certuv-stul
Foto: Martin Grygar

7. Stezka v korunách stromů Valaška

Teprve nedávno nad horským střediskem Pustevny vyrostla panoramatická stezka v korunách stromů. Po dřevěných chodníčcích v objetí stromů nachodíte dobrého půl kilometru a rozhlédnete se po majestátních beskydských kopcích z více než tisíci metrové nadmořské výšky. Součástí stezky je také skleněný skywalk, nejvýše položené trampolínové hřiště v ČR a také nejdelší himálajský chodník v Evropě.

stezka-v-korunach-sromu-valaska
Foto: Stezka v korunách stromů Valaška

8. Boboffka Čeladná

Adrenalin do žil vám vleje téměř kilometr dlouhá bobová dráha v masivu Malé Stolové hory. Necháte se vyvézt až do výšky 620 m n. m., odkud budete mít hory jako na dlani. Při sjezdu překonáte převýšení téměř 200 m, z kopce se můžete řítit rychlostí až 40 kilometrů v hodině. A na trase je i tunel!

boboffka-celadna
Foto: Boboffka Čeladná

9. Ráj dřevěných soch Ostravice

Městečko Ostravice je častým cílem turistů, kteří vyrážejí na výšlap na nejvyšší horu Beskyd, Lysou horu. Pozornost si ale v poslední době získává i díky galerii více než stovky dřevěných soch v Biskupské zahradě. Vyřezává je místní řezbář a myslivec Luďek Vančura. Pod širým nebem tu uvidíte věrně zpodobněná zvířata a nejrůznější pohádkové postavy – vodníky, ježibaby, skřítky a mnohé další. Spousta soch vznikla na přání ostravických dětí. A proč zrovna Ráj? „Protože je to takový můj splněný sen“, vysvětlil název galerie autor soch.

raj-drevenych-soch-ostravice
Foto: Infocentrum Ostravice

10. Večery pod hvězdami

Velká část Beskyd byla vyhlášena jako Beskydská oblast tmavé oblohy pro ochranu tmy bez výrazného světelného znečištění. Přímo v centru této oblasti, na hřebeni Gruň, nejvzdálenějším místě od veškerého rušivého osvětlení z okolních měst, stojí hvězdárna. Pro rodiny s dětmi tu pořádají poutavé večerní programy: relaxační prohlídky hvězdné oblohy s meditativní hudbou, komentované prohlídky doprovázené starými mýty a bájemi nebo třeba procházky po Měsíci – samozřejmě jen za použití dalekohledů :)

11. Včelařský naučný areál

V Chlebovicích vznikl včelařský skanzen, největší včelařský areál v ČR. Uvidíte tu ojedinělou sbírku úlů (včetně nejstarších slaměných) a medometů, projdete si naučnou včelí zahradu. Koncem letních prázdnin se zde konají Včelařské slavnosti. Ve Včelím obchůdku jsou k zakoupení různé včelařské výrobky – svíčky, medy nebo třeba proslulý medový likér Místecký Medák.

vcelarsky-naucny-areal
Foto: Včelařský naučný areál

12. Biofarma Menšík

Beskydy nemusíte poznávat jen očima, ale i přes chuťové pohárky. Spoustu lahůdek, které nesou označení Beskydský originální produkt, zakoupíte na biofarmě Menšík v Kunčicích pod Ondřejníkem. Vyrábí zde výtečné sýry, jogurty, tvarohy a další pochutiny z mléka kraviček, které se pasou na horských loukách. Některé zdejší výrobky dokonce získaly titul Regionální potravina Moravskoslezského kraje a byly oceněny v mnoha soutěžích. Tady se hospodaří s láskou a úctou k beskydské přírodě a tradicím.

biofarma-mensik
Foto: Biofarma Menšík

13. Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Pokud holdujete technice a autům zvláště, jistě vás zaujme sbírka automobilů, kterými se automobilka TATRA zapsala do světových dějin automobilismu 20. století. V muzeu uvidíte přes šedesát osobních a nákladních vozů ze všech etap výroby. Dále zhlédnete četné trofeje ze sportovních klání, dobové fotografie a různé rarity. V muzeu také mají síň slávy kopřivnický rodák Emil Zátopek a jeho žena Dana, jakožto slavní olympionici.

tehcnicke-muzeum-tatra-koprivnice
Foto: Technické muzeum Tatra Kopřivnice

14. Raškův kámen

Velmi příjemná procházka i v parném létě je z Kopřivnice na vyhlídku Raškův kámen. Půjdete stinným bukovým lesem a budete míjet zříceninu hradu Šostýn s rybníčkem. Samotný Raškův kámen je bělostný vápenec, vyčnívající z bukového lesa, který byl kdysi součástí korálového útesu. Na jeho vrcholu je zbudován vyhlídkový můstek – Raškova vyhlídka.

raskuv-kamen
Foto: Městský úřad Kopřivnice

15. Tarzanie

Pod dolní stanicí lanovky na Pustevny je v provozu největší horský lanový park v ČR. S celou rodinou si tady zahrajete na Tarzany a prověříte svoji obratnost. Prolézt můžete pět tras s různou obtížností. Ve výšinách budete překonávat klády, žebříky, sítě, zhupy i lanovky.

tarzanie
Foto: Lanový park Tarzanie

16. Miniarboretum U Holubů Staříč

Kdo je zapálený do okrasných zahrad, ve zdejším miniarboretu a okrasném zahradnictví bude ve svém živlu. Ukázková zahrada čítá kolem 2500 druhů rostlin, převážně jehličnanů, obláčkové stromy budí dojem japonské zahrady. Mají tu i různé skalky a velké jezírko se zlatými karasy a koi kapry. Libůstkou je sbírka záhadných čarověníků, přírodní rarity, které se lidově říká „čarodějná metla“. Čarověník na stromě může připomínat ptačí hnízdo, ale ve skutečnosti se jedná o shluk znetvořených větví vzniklý parazitickým onemocněním či genetickou změnou rostliny. I po přesazení jsou čarověníky stále zakrslé a připomínají bonsaje.

miniarboretum-u-holubu
Foto: Miniarboretum U Holubů

Přečtěte si i další články z naší beskydské série: